Podľa aplikácie sú dodávané plynové analyzátory na monitorovanie SO2, NOX, CO, CO2, O2, NH3, HCl, HF, TOC, H2O a Hg. V klasických energetických aplikáciách je obvykle z monitorovanej vzorky spalín odlúčená voda, takže analyzovaný plyn je chladný a suchý. Zvyčajne používaný analyzátor je MGA 12.
multikomponentný analyzátor na sledovanie SO2, NOX, CO, CO2 a ďalších komponentov
certifikácia QAL1 podľa EN 15267-3
kompenzácia vplyvu zmien teploty, tlaku a interferencií
minimálne nároky na údržbu
Pri monitorovaní emisií pochádzajúcich zo spaľovania odpadov, biomasy a priemyselných procesov je potrebné monitorovať aj vo vode ľahko rozpustné škodliviny. V tom prípade celá analytická zostava musí byť vyhrievaná nad teplotu rosného bodu zložiek spalín. Optimálny prístroj na väčšinu takýchto aplikácií je MCA 10.
efektívny multikomponentný analytický systém
vyhrievaný merací článok pre analýzu na „vlhkom“ princípe
certifikáty QAL1 a MCERTS podľa EN 15267-3
schválenie na inštalácie v zmysle Medzinárodnej emisnej direktívyIED
Na meranie TOC sú určené analyzátory FID s ohrievaným článkom tak, aby nedochádzalo ku kondenzácii.
Na monitorovanie kyslých zložiek spalín, akými sú ABS, SO3 alebo H2SO4 sú určené analyzátory na princípe kondenzácie na periodicky chladenom ukončení sondy.
Sondy sú vybavené samočistením a kladú minimálne nároky na údržbu. Ich hlavné využitie je optimalizácia teploty spalín tak, aby pri minimalizácii energetickej náročnosti nedochádzalo ku kondenzácii korozívnych zložiek v kritických miestach technológie.
Monitory TZL
Prístroje na monitorovanie TZL v emisiách využívajú optický princíp pohltenia, alebo rozptylu svetla časticami v spalinách. Ďalšia skupina prístrojov využíva triboelektrický alebo elektrodynamický princíp. Emisné monitory sú vybavené automatickou kontrolou správnej funkčnosti a majú QAL1 certifikáciu v zmsle emisnej legislatívy.
Prístroje určené na sledovanie integrity filtrov využívajú triboelektrický princíp. Majú rýchlu odozvu a umožňujú spoľahlivo identifikovať vadný element aj v rozsiahlych filtračných systémoch.
Monitory prietoku
Monitory prietoku sú založené na princípe Pitotovej trubice, ultrazvuku alebo tepelnej vodivosti, a sú určené na sledovanie emitovaného množstva znečisťujúcich látok.
Ich počet a vyhotovenie musí byť v súlade s rozmermi a tvarom monitorovaného dymovodu. Prístroje sú vybavené certifikátom QAL1.
Izokinetické vzorkovacie súpravy
Na určenie koncentrácie TZL, ale rovnako aj obsahu kovov, dioxínov a furánov, sú určené izokinetické vzorkovacie súpravy. Prašný depozit, alebo plynné komponenty sú zachytávané takým spôsobom, aby bolo možné vykonať ich následnú laboratórnu analýzu.
Mobilné a prenosné prístroje
Táto kategória prístrojov je určená jednak pre meracie skupiny, jednak pre rýchle orientačné testovanie. Komplexnosť prístrojového vybavenia závisí od toho, na aký účel sú využívané. Ich ponuka siaha od jednoduchých ručných prístrojov, cez kvalitné kufríkové zariadenia, až po certifikované optické analyzátory pre akreditované meracie skupiny.
Dátové systémy
ECM CEMS je softvér na zber, spracovanie a archiváciu údajov z analytických prístrojov, ktorý vykonáva aj požadované podporné funkcie. Súčasťou systému je dataloger, ktorý ovláda analytické prístroje v prístrojovom stojane, predspracováva informácie a zvyšuje bezpečnosť dát vďaka dodatočnej archivácii nameraných údajov.
ECM CEMS – hlavné funkcie
Periodický zber dát z dataloggerov alebo priamo z analytických prístrojov
Protokoly generované v súlade s EÚ legislatívou
Zaznamenávanie dôležitých udalostí a alarmov
Podpora vyhodnocovania podľa QAL 3
DLX1 datalogger
Kompaktný dizajn DLX1 kombinuje balík firmvéru s meniteľným vstupom/výstupom pre optimálny výkon monitorovacích systémov. DLX1 ponúka širokú škálu komunikácie s vyššími systémami a prenosnými zariadeniami systémových operátorov a osobnej obsluhy. Datalogger DLX1 je primárne navrhnutý pre AMS v súlade s normou EN 14181.
Servis
Možnosť kontroly vzdialeného prístupu
Vzdialený prístup umožňuje flexibilnú údržbu hlavných počítačov a záznamníkov údajov